Nakliyat Firması Nasıl Seçilir?

En İyi Tuzla Evden Eve Nakliyat Firmaları

Nakliyat Firmaları Arasında Yapmanız Gereken Karşılaştırmalar Nelerdir?

Piyasada pek çok nakliyat firması faaliyet göstermektedir. Müşteri, bu firmalar içinde kendine en uygun olanı seçmeli ve onunla çalışmalarını yürütmelidir. Peki müşteri neye göre veya nasıl bir firma tercihi yapmalıdır? Bu yazımızda nakliyat firması ile çalışırken yapılması gereken karşılaştırmaları anlatacağız.

Nakliyat Firmaları Arasında Karşılaştırma Yapmanın Önemi

İyi bir tercih yapıp nakliyat firmasından maksimum verimi almak için piyasada yer alan rakipleri ile karşılaştırma yapmak şarttır. Karşılaştırma, daha iyi bir seçimin yapılmasına ve doğal olarak da daha iyi bir hizmetin gerçekleşmesine yol açacaktır. Bununla beraber karşılaştırma yapmak, firmalar arası fiyat skalasının belirlenmesinde de oldukça mühimdir. Hangi firmanın hangi hizmete nasıl bir fiyat biçtiğini bilmek daha temkinli seçim yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bu sayede hem paranız cebinizde kalacak hem de eksiksiz bir hizmet almış olacaksınız.

Fiyat Karşılaştırması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nakliyat firmaları, bulundukları şehre göre hizmetlerine fiyat biçebilir. Hatta ve hatta ilçe veya mahalleler arası bile fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Bu durum genellikle İstanbul gibi nüfusun fazla olduğu kentlerde karşımıza çıkar. Araştırma yaptığınız firmanın A mahallesindeki hizmet fiyatı ile B mahallesindeki hizmet fiyatı farklılık gösterebilir. Bu yüzden diğer firmalar ile karşılaştırma yapmadan önce seçtiğiniz nakliyat şirketinin hizmet fiyatlarını öğrenmenizde fayda vardır.

Firmanın kendi içinde araştırmanızı tamamladıktan sonra diğer şirketler ile fiyat karşılaştırması yapmaya geçebilirsiniz. Araştırdığınız firmaların fiyatlarını karşılaştırma yapmak istiyorsanız, kendinize bir rota belirlemelisiniz. Rota ile beraber istediğiniz hizmet de tabii ki aynı olmalıdır. Birinden evden eve nakliyat için birinden de ofis nakliyesi için fiyat almamalısınız. Hizmetler de nakliyat firması ile örtüşmelidir.

Rotanızı ve istediğiniz hizmeti belli ettikten sonra karşılaştırma yapabilirsiniz. İki şirketin çıkardığı maliyet raporunu inceleyebilir ve farklılıkları gözlemleyebilirsiniz. Genellikle nakliye şirketlerinin çıkardıkları maliyet raporu benzerlik gösterir. Fakat arada uçurum denilecek kadar büyük bir fark varsa o zaman sigorta poliçesi gibi ek hizmetlerin maliyeti devrede demektir. Sigorta yapıp veya yapmamak nakliyat şirketlerinin inisiyatifindedir. Nakliyat firmaları arasında fiyat karşılaştırması yaparken bunu da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Referans Kontrolü Yapmanın Önemi

Referans kontrolü, hizmet almak istediğiniz firmaların karşılaştırmasını yapmanızda kilit bir role sahiptir. Bu kontrol sizin firmaya karşı olan güveninizi tazeler. İki, üç veya dört nakliyat firması arasından birini tercih edecekseniz; sağlam referanslara sahip olan firmayı tercih etmelisiniz. Güvenilirliğinden emin olduğunuz firma ile çalışmak cebinizi korurken aklınızda en ufak bir şüphe oluşmasını de engeller. Sembol Nakliyat, sağlam referanslarıyla sektörün en güvenilir nakliyat firmaları arasında gösterilmektedir.

Nakliyat Firmalarının Tecrübe ve Kalitesini Değerlendirmek

Bir nakliyat firmasının kalitesi, yaptığı işe gösterdiği özenle ölçülür. İşini severek ve özenerek yapan her firma, belli bir müşteri kesimine ulaşmıştır. Elbette bu kalitenin temelinde de yıllar yılı süregelen tecrübe vardır. Nakliyat şirketleri arasında değerlendirme yaparken mutlaka yaptıkları işlere ve sektörde kaç yıldır var olduklarına bakmanız gerekir. Daha dün kurulmuş bir şirket ile milenyumun başında hizmet vermeye başlayan bir şirketin kalitesi elbette bir olmayacaktır. Evden eve nakliyat, ofis nakliyatı veya asansörlü nakliyat gibi hizmetleri kaliteli nakliye firmaları altında almak istiyorsanız; sektörde uzun zamandır var olan bir firmadan tercihinizi kullanmalısınız. Bunun en güzel örneği Sembol Nakliyat’tır. Sembol markası, 2004’ten beridir müşterilerine her türlü taşımacılık hizmetini sunarak sektörde adını duyurmayı başarmıştır.

Sigorta Hizmetlerinin Karşılaştırılması

Müşteri için güven her şeydir. Nakliye hizmeti almak isteyen her müşteri, eşyalarının güvenliğinden emin olmak ister. Ve bu sebepten sigorta imkânı tanıyan firmalar ile çalışmak istenir. Sizler de nakliyat firmalarının karşılaştırmasını yapmak istiyorsanız, sigorta poliçelerini iyi incelemelisiniz. Olası bir kaza veya talihsizlikte zararınızın kaçta kaçı karşılanacak bunu öğrenmelisiniz.  Şirket sigortasının varlığı, müşterinin nakliyat firmaları arasında daha hızlı veya kolay bir seçim yapmasına olanak sağlayacaktır.

Nakliyat Araçlarının Durumu ve Kapasitesinin Karşılaştırılması

Nakil işlemlerinde firmalar, kamyon veya TIR benzeri yüksek kapasiteli araçları tercih ederler. Bu araçlar, miktarı ne kadar fazla olursa olsun eşyayı tek seferde istenilen konuma götürmeye yardımcı olur. Fakat bazı firmaların imkanları yetersiz olduğundan bu denli yüksek kapasiteli araçları kullanamazlar.

Kullanamadıklarında ise nakliye hızının aksaması, eşyanın risk altına girmesi veya iş gücünün artması gibi olumsuzluklar beraberinde gelir. Çünkü daha küçük araçlar tercih edilir ve bir iş tekte yapılacaksa iki hatta üç defa yapılır. Müşteri, işin kaliteli ve hızlı bitmesini istiyorsa firma araçlarının durumunu da karşılaştırmalıdır. Ancak o zaman nakliyat firmaları arasında sağlıklı bir seçim mümkün olur.

Nakliyat Firmalarının Sunmuş Olduğu Ek Hizmetlerinin Karşılaştırılması

Taşımacılık sektöründe bulunan her firma, eşyayı bir yerden alıp bir yere sağlıklı bir şekilde götürmekle sorumludur. Bu faaliyet, nakliyat şirketlerinin temel veya ana görevidir. Fakat şirketler, müşteriye daha kaliteli bir deneyim sunabilmek için başka ek hizmetler de yerine getirirler. Bu hizmetler, firmanın itibarını yukarı bir ivme ile arttırırken müşteri memnuniyetini de eş doğrultuda arttırır. Müşteri, nakliyat firmaları için tercih yaparken bu ek hizmetleri de göz önünde bulundurmalıdır. Tabii ki bunu yaparken mevcut bütçeyi aşmamaya özen göstermelilerdir.

Nakliyat Firmaları Arasında Hangi Kriterler Karşılaştırılmalı?

İki veya daha fazla sayıda nakliyat firmasını karşılaştırıyorsanız, öncelikle fiyat değişkenini değerlendirmelisiniz. Firmaların hizmetlerine nasıl bir fiyat biçtiğini saptamalısınız. Daha sonra referans kontrolü yapmalısınız. Firma ile aranızdaki güveni sağlamlaştıracak yegâne unsur referans kontrolüdür. Seçtiğiniz firmaların sektörde kaç yıldır var olduklarını öğrenmeyi de es geçmemelisiniz. Sigorta hizmetlerini, nakil araçlarını ve sundukları ek hizmetleri de nakliyat firmaları arasında karşılaştırmalısınız. Bu karşılaştırmaları yaptıktan sonra iyi bir firma tercihi yapacağınızdan emin olabilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırması

Karşılaştırmada ilk kriter fiyattır. Piyasada yer alan nakliyat firmalarının her biri aşağı yukarı aynı fiyat skalasında hizmetler sunmaktadır. Sizler firmalar arasında fiyat karşılaştırması yapmak istiyorsanız, pek çok unsuru da göz önünde bulundurmalısınız. Bu unsurlar; verilen ek hizmet, tecrübe, uzman çalışan varlığı, nakliye aracı kapasitesi ve benzerleridir. Kaliteli firmalar bu unsurları mükemmel şekilde şirket çatısı altında bulundururlar. Pekâlâ fiyatları da diğer firmalardan o denli ayrı düşer. Müşteri olarak sizlerin bu ayrımı görmeniz ve ona göre tercih yapmanız ise nakliyat firmaları arasında karşılaştırma yapmanızda geçer.

Referans Kontrolü

Seçtiğiniz firmaların referanslarını öğrenmenizde fayda vardır. Referans, firmaya karşı olan güveninizi sağlamlaştırmanızda önemli pay sahibidir. Referansı olmayan bir şirket, en son tercih edilecek şirkettir. O yüzden hangi nakliyat firmasının hangi referansı var ona iyi bakmalısınız. Aralarında en güvenilir olanı tercih etmek ise size kalmış.

Tecrübe ve Kalite

Tecrübe ve kalite birbirleriyle girift olan iki kelimedir. Kalite, tecrübe sayesinde elde edilmektedir. Tecrübe ise yapılan işin kalitesiyle yıllar yılı kendini devam ettirir. Nakliyat firması için karşılaştırma yapacaksanız şirketlerin yaptıkları işlere ve sektördeki varlıklarına bir göz atmalısınız. Bu anlamda en güzel örneği Sembol Nakliyat aracılığı ile sizlere verebiliriz. https://www.sembolevdeneve.com/hakkimizda/ Linkine tıkladığınızda Sembol markasının tecrübesine ilk elden şahitlik edebilirsiniz.

Sigorta Hizmetleri ve Teminatlar

Nakliyat firmaları müşteri güvenini kazanmak adına şirketleri için bir sigorta poliçesi düzenlerler. Buna göre firma çalışanlarının yaptığı bir hata veya kazadan dolayı oluşacak maddi zarar, tamamen nakliye firmasının sorumluluğu altındadır. Bazı nakliye firmaları daha farklı poliçeleri ve teminatları müşterilerine sunabilirler. Fakat her ne olursa olsun nakliye firmasının bu tutumu, diğer sigortası olmayan firmaların önüne çıkarır. Müşteri firmalar arasında karşılaştırma yaparken teminat sunan şirketi diğer firmalardan ayrı tutar.

Nakliyat Araçlarının Durumu ve Kapasitesi

Kaliteli bir firmanın nakliye araçlarının durumu her daim iyi olmalıdır. Aracın römork veya kasa bölümünde herhangi bir arıza sıkıntı bulunmamalıdır. Sadece arka tarafta değil, aracın motor aksamı da kusursuz bir şekilde çalışmalıdır. Nakliyat firmaları uzun yola da çıkabilen şirketlerdir. Şehirler arası nakliye işlerinde aracın yetersiz oluşu işleri sekteye uğratır. Bu yüzden taşıma firmaları arasında karşılaştırma yaparken tek kapasite göz önünde bulunmamalıdır. Evet, kapasite de oldukça mühimdir. İşin hızlı ve tek seferde hallolması adına araç hacmi geniş olmalıdır. Fakat aracın durumu iyi değilse kapasitesinin hiçbir önemi kalmaz.

Ek Hizmetler

Taşımacılık hizmeti veren her firma, ek bir hizmeti müşteriyle buluşturmak zorunda değildir. Ek hizmet vermek veya vermemek firmaya kalmış bir durumdur. Fakat verildiği taktirde memnun müşteri sayısında artış olacağı yadsıtılamayacak bir gerçektir. Firma ek hizmet olarak eşya paketleme faaliyeti gösterebilmektedir. Nakliye firmaları tarafından üstlenilen bu faaliyet ile müşteri daha kaliteli bir hizmet alır. Eşyanın güvenliği sağlanır, çok daha kısa bir sürede araçlara taşınır. Bu ve bunun benzeri pek çok hizmeti nakliyat firmaları sunabilmektedir. Müşteriler, firmaların ek hizmetlerini karşılaştırmalı ve en doğru seçimi yapmalılardır.